Vinice

 

Pivnica Geönczeöl v súčasnosti hospodári na území s rozlohou 2,5 hektára. Väčšina z toho sú staré 40-60-ročné vinohrady. Menšia časť sú 10-20-ročné korene resp. nová výsadba. Asi 1 hektár čaká na výsadbu, plánujeme sem tradičné odrody.

Korene sú na stredne vysokom vedení, časť z nich striháme na dve očká na čapíku (Rizling vlašský, Svätovavrinecké a časť Veltlínskeho zeleného), ostatné na ťažeň. Zaťaženie koreňov volíme nízke, podľa odrody a vinárskych cieľov zberáme 0,5-1,5 kg/koreň. Ochrana rastlín je na 100%  organická. Znamená to, že aplikujeme výhradne výrobky povolené v biohospodárstve, ale ešte aj z nich sa pokúšame minimalizovať prípravky s obsahom síry a medi. V mužlianskej vinici je v tomto veľmi nápomocná meteorologická stanica (vďaka projektu „SmartVineyards“), s ktorou môžeme presne určiť, kedy a čím je potrebné postrekovať.

Keďže veľká časť našich vinohradov nie je ešte vlastná výsadba, možno tu nájsť pomerne veľa viničových odrôd: Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Bratislavská leánka, Pesecká leánka, Rizling rýnsky, Pinot Blanc, Svätovavrinecké, Frankovka modrá, Dornfelder, Nero, Bianka, Devín, Otello. Preto je veľmi obtiažne zorganizovať oberačku, každoročne to býva aj 10-15 príležitostí. Na oplátku ale získavame možnosť pozorovať, ako sa tieto odrody správajú ako hrozno a ako vo forme vína. Materiál k niektorým vínam na doplnenie úrody alebo pre rozšírenie sortimentu nakupujeme od spoľahlivých miestnych pestovateľov. Patrí sem napríklad Pinot Noir a Chardonnay, prípadne Frankovka modrá a Rizling rýnsky.

Naše vlastné územia:

  • Mužla, hon „Erdőntúli Öreghegy“ (zálesie Starého vrchu), čiže spodná časť Veľkého vrchu je juhozápadne orientovaná, so sprašovou pôdou. V dolnej časti 300 metrových radov sa v Rizlingu vlašskom skoro každý rok objavia cibéby. Tieto sa v závislosti na ročníku stávajú základom pre vína Ősz húrja (Struna jesene) alebo Karcsa. V hornej časti vďaka stálym vetrom a veľkému množstvu slnka vieme dopestovať zdravé Veltlínske zelené, Leánku a Svätovavrinecké.
  • Mužla, hon „Nagyhegy“ (Veľký vrch) – náš najvyššie položený vinohrad sa rozprestiera na juhozápadnom svahu, pestujeme tu Rizling rýnsky a územie s rozlohou 0,5 hektára tu ešte čaká na výsadbu.
  • Salka, hon „Baglyas“ – východne orientovaný vinohrad s viazanejšou pôdou, kde sú síce aj homogénnejšie úseky, ale prevláda ohromná odrodová diverzita. Z hore vymenovaných odrôd tu nájdeme všetky okrem Rizlingu rýnskeho. Tieto svahy produkujú veľmi pekné kyseliny, časť z úrody pravdepodobne v budúcnosti poslúži ako základ pre šumivé víno.

V budúcnosti plánujeme výsadbu v Kamenici nad Hronom v blízkosti pivnice a  chceme tiež rozširovať doterajšie vinice. Postupne, aj keď po malých krôčikoch, sa naše územia rozrastajú, radi by sme dosiahli cieľovú rozlohu 5-10 hektárov.