Vinárstvo

 

„Do vinárčenia som sa pustil už počas univerzitného štúdia v deväťdesiatych rokoch, svoje prvé víno som pripravil v roku 1997. Odvtedy pretieklo korytom Hrona veľa vody. Z malej pivničky v Lelej som v roku 2006 presťahoval lis a sudy do Kamenice nad Hronom, kde som k tradičnému vínnemu domčeku z roku 1883 dokúpil aj dve susedné pivnice. V súčasnosti hospodárime na 2,5 hektároch, ale každým rokom naše územia trocha rastú, pivnice krásnejú, vinice sa rozvíjajú.“ – 2019 Attila Geönczeöl, vinár – „Na dosiahnutie našich snov ešte treba vykonať veľkú kus práce, ale nikdy nesmieme zabudnúť, odkiaľ prichádzame, kto vlastne sme. A že cesta, ktorá nás dovedie k cieľu, je aspoň taká dôležitá ako cieľ samotný…“

Naše vinárstvo je rodinným podnikaním, vo väčšej či menšej miere sa zapája všetkých päť členov rodiny, ale veľa pomoci dostávame aj od rodičov, súrodencov a priateľov.

Hrozno spracovávame tradičnými technológiami, k čomu pivnice so stálou teplotou vyhĺbené v sprašovej hline poskytujú vynikajúce pozadie. Keďže aj naša najväčšia nádrž má len 1100 litrov, pivnica so stálou teplotou 12 °C sa neprehreje, kvasenie je regulované prirodzeným spôsobom. Naše technologické zásady znejú jednoducho: spontánne kvasenie bez pridania ušľachtilých vínnych kvasiniek, nízke dávky siričitanov, dlhé zrenie na jemných kaloch, v drevených sudoch, vo fľašiach. Ale práve tým, že nechceme drasticky zasahovať do prirodzených procesov, sa táto práca stáva niekedy oveľa ťažšou, než by sme predpokladali. Používame drevené sudy aj antikorové nádrže. Z drevených sú to 220 a 530 litrové sudy zo zemplínskeho duba a niekoľko starších vyrobených z amerického duba. Podľa obraného hrozna sa rozhodujeme, čo asi bude víno potrebovať. Samozrejme – príroda potom ide často svojou nevyspytateľnou cestičkou…

„Každý ročník je iný, a naviac nemáme pred očami sto- ba ani desaťročia vzorov. Postupne zisťujeme, čoho sú schopné naše vinice, spoznávame vrtochy našich odrôd. Som inžinierom v odbore vinárstvo a vinohradníctvo a ako žurnalista a odborný poradca som prešiel mnohé vinárske oblasti v Karpatskej kotline a na svete. Poznám veľkovýrobné technológie a viem, ako by bolo možné ľahko a rýchlo pripraviť „populárne“ vína. Ale vybral som si inú cestu. Dalo by sa povedať, že nevychodený chodníček, ale v súčasnosti je nás čoraz viac, ktorí ním kráčame…“

Pripravujeme veľa druhov vín z viacerých odrôd hrozna, ktoré sme dopestovali my sami, alebo naši susedia. Naše hrozno je na 100% dopestované organicky. Radi experimentujeme: neskorý zber, zrenie na jemných kaloch, biele vína kvasené na šupkách, šumivé vína, dlhé dozrievanie v drevených sudoch, kupáže… Radi by sme našli vína, ktoré sú typické pre našu oblasť a ktoré sa najviac zapáčia našim chuťovým pohárikom aj našim zákazníkom. Experimentovať môžeme len raz ročne, preto sa snažíme v každom ročníku získať z oberačky maximum. Máme samozrejme aj vína, ktoré pripravujeme zakaždým podobne, aj keď s malým prispôsobením sa vrtochom daného ročníka: napríklad Veltelini, Karcsa, Riesling a pomaly sa do tohto radu pridá aj St. Frank a Pinot Noir.

Keďže rok čo rok máme k dispozícii vynikajúci materiál na výrobu šumivého vína, experimentujeme aj s klasickou prípravou vo fľašiach. Pivnicu pripravujeme na vínny turizmus, navštevuje nás stále viac záujemcov. Vínny turizmus často spájajú s túrami v prírode, pretože pri našej pivnici začína čoraz populárnejšia turistická trasa Kamenica nad Hronom – Kováčovské kopce – Chľaba.

Sme zakladajúcimi členmi klubu vinárov Parkan Granum Terroir. Cieľom jeho založenia bolo rozvíjanie a zviditeľnenie vinárskej kultúry dolného Pohronia. Klub vinárov organizuje spoločné prezentácie vín, ale je aj odbornou platformou pre vinárov.